2.el Araç Satışında Mutlaka Bilmemiz Gerekenler

2.el Araç Satışında Mutlaka Bilmemiz Gerekenler

Otomobil veya arazi taşıtınız varsa bunlarla ilgili satış-pazarlama düşünüyorsanız ilk tescil tarihi itibari ile 6 ay olması ve 6000 kilometreyi geçmesi şartıyla satışını yapabileceksiniz. Ticaret Bakanlığı bu konuda yazılı açıklamada bulundu. 16 Ağustos 2022 tarihinden itibaren 2. El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe göre;

Ticari faaliyet olan 2. el araba pazarlama ve satışı 16 Ağustos 2022 tarihinden itibaren ilk tescil tarihi 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmesi şartı aranacaktır. Artık galeriler 2. el araba satmak veya pazarlamak istiyorlarsa 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçen araçların satışını ve pazarlamasını yapabilecekler. Bu satışlarla ilgili sıkı denetimler söz konusu olacak.

 Satışı Yapılan Araçların Kayıtları Denetim Altında Olacak

Üç farklı kanal üzerinden 2. el araba satış yapılacak ve denetim kontrol altında olacaktır.

Noterlerin Ticaret Bakanlığına bildirdiği kayıtlar günlük takip edilecek.

Bilgi sistemi üzerinden yapılan satışlar günlük takip ve kontrol edilecek. 6 ay 6 bin kilometre dışında satışı yapılan her 2. el araba satış için idari para cezası uygulanacak.

Kişiler bir yıl içerisinde 3’den fazla araba satışında yetki belgesi olmadan satışta bulunduysa veya vekalet verip başka birine yaptırdıysa 6 ay ve 6 bin kilometre altındaki satışları tespit edilecek ve izahat talep edilecek.

Faaliyet kapsamı dışında yapılan her bir 2. el araba satış tespit edilerek gerçek ya da tüzel kişilere idari para cezası uygulamasına geçilecektir. Bu kişiler arasında yetki belgesi olmadan ticari faaliyette bulunanlara da idari para cezası uygulaması yapılacaktır.

 2. el araba satışı yapılan ve denetlenen kayıtlar üzerinden ekspertiz raporunu alma ve notere ibraz edilip edilmediği kontrol edilecektir. Bu yükümlülüğün yerine getirilme şartı bulunmaktadır.

 Genel Yükümlülükler

 Yetkili belgesi olsun ya da olamasın ticari amaç ile araç satışı yapan herkesin;

Satış işleminden 3 gün öncesi ekspertiz raporu alınması gerekir

Alınan bu rapor satış sırasında notere ibraz edilmelidir.

Bu yükümlülükler yerine getirilmediği takdirde Ticaret Bakanlığı tarafından idari para cezası uygulanacaktır.

 İşyerleri ve Taşıt İlanları Denetlenecek

 Oto galericiler, araç kiralama şirketleri, yetkili bayiler 81 ilin tamamında denetim altında olacaklar. 6 ay ve 6 bin kilometre altındaki pazarlama ve satışları kontrol edilecek. Belirli aralıklarla tüm işyerleri Ticaret İl Müdürlükleri tarafından denetlenecektir. Yapılan şikayetler dikkate alınarak doğrudan işyeri denetimi yapılacaktır.

 Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan bu denetlemeler kapsamında belirlenen usulsüzlükler Ticaret Bakanlığına bildirilecektir. Araç ilan siteleri de takip altında olacaktır. 6 ay ve 6 bin kilometre hususu internet üzerindeki satışları da kapsamaktadır. Bu konudaki usulsüzlüklere de idari para cezası uygulanacaktır.