Warning: The magic method OCDI\OneClickDemoImport::__wakeup() must have public visibility in /var/www/vhosts/acrfilo.com/httpdocs/wp-content/plugins/caleader-demo-installer/inc/OneClickDemoImport.php on line 128

Deprecated: Required parameter $meta follows optional parameter $end in /var/www/vhosts/acrfilo.com/httpdocs/wp-content/plugins/caleader-listing/search-form.php on line 15

Deprecated: Required parameter $endpoint follows optional parameter $args in /var/www/vhosts/acrfilo.com/httpdocs/wp-content/plugins/caleader-core/breadcrumb-navxt/class.bcn_rest_controller.php on line 64
Otomotiv Sektöründen Güncel Haberler – ACR Filo Kiralama

Otomotiv Sektöründen Güncel Haberler

Otomotiv Sektöründen Güncel Haberler

Otomotiv sektörü pandemi boyunca ve sonrasında devam eden hammadde, enerji tedariği gibi temel sacayaklarında yaşanan problemler nedeniyle son 2.5 – 3 yıldır ciddi problemler ile mücadele vermekte. Rusya – Ukrayna savaşında Ukrayna’nın tarafında olmanın bedeli olarak Rusya’nın uyguladığı enerji tedariğindeki yaptırımlar kış mevsiminin yaklaşması ile bütün Avrupa’da enerji krizine sebep oldu.

araç kiralama

 Enerjinin tüketim önceliğinin ısınma, aydınlanma, vb. temel ihtiyaçlar ya da araba üretim fabrikaları arasında nasıl bölüşüleceği ile ilgili paradoks çözümlenmiş değil. Avrupa Birliği nezdinde Mart 2023 sonuna kadar gaz tüketimini kısıtlayıcı (tüketimin minimum azaltılması) acil durum eylem planı yürürlüğe girdi.

 

 Bu atmosfer içerisinde araba üretim firmalarının (parça üretimi, yedek parça üretimi, montaj, vb) çoğu alternatif çözümler bulmaya çalışmakta. Bu daralma mevcut kaynakların kullanımına gözleri çevirmiş durumda. Araç kiralama, filo kiralama taleplerinin ilerleyen günlerde daha da artabileceği bekleniyor.

 

 Pandemi de yaşanan chip üretim krizinin ardından Rusya kaynaklı yaşanan bu gaz krizinin yakın gelecekte daha büyük ekonomik sorunlara sebep olacağı öngörülüyor. Şu an AB genelinde alınan tedbirler mevcut sorunun etkisini azaltmaya yönelik, kalıcı bir çözüm değil.

 

 Mart 2023’e Kadar Sürecek Acil Eylem Planının Otomotiv Sektörüne Etkisi

 

filo kiralamaAvrupa Birliği tarafından enerji tüketiminin bütün kıta özelinde kısıtlanması odaklı oluşturulan acil eylem planında hedeflenen ’lik kısıtlamanın sadece hane halkları için değil sanayi kuruluşları nezdinde de olması araç üreticilerini alternatif yollar bulmak konusunda zorlamakta. Araç kiralama ve filo kiralama yaşanan soruna kısa vadeli geçici çözüm sunabilir.

 

 Otomotiv Sektöründe B Planı

 

Gaz krizinin yönetebilmek için üretilen çözüm reçetelerinden birisi üretim tesislerini Rus gazı tedariğinde olmayan bölgelere taşımak. Bu konuda Alman araç üreticileri Volkswagen, BMW çalışmalara başlamış durumda.

 

 Kiralama Taleplerinde Artış Beklentisi

 

 Üretimin ciddi seviyede azalması ile araç kiralama ve kurumsal firmalar için filo kiralama taleplerinde başlayan artışın artarak devam edeceği öngörüler arasında yer almakta. Otomobil sahibi olmanın daha da zorlandığı bu koşullar altında araç kiralama alternatif bir çözüm olarak ilgi görmeye devam ediyor.

 

 Diğer yandan enerji maliyetlerinde kısıtlama mevcut kaynakların değerinin daha da yükselmesine neden olabilir. Otomobil fiyatlarının önümüzdeki günlerde daha da zamlanacağı değerlendirilen öngörüler arasında.